Festival Svojráz to dokázal. Tradície v sviežej podobe ľudia chcú

Je to tu samá omladina!” Slová krojárky Daniely Ťapuchovej potvrdili na festivale Svojráz novú tendenciu na Slovensku – o odkaz našich predkov má mladá generácia čoraz väčší záujem. Návrat ku koreňom sa tak už nezdá byť niečím nereálnym, stačí mu len dať súčasnú podobu.

MEXA3503

Zaskočení návštevníci – svoje výtvory si mohli odniesť domov

Komorný, tvorivý a skutočne rôznorodý – takéto odozvy ešte aj dnes zanechávajú návštevníci svojrázneho multižánrového podujatia, ktoré sa 8. augusta 2015 zrodilo v Spoločenskom dome Kunov v Senici – Kunove. Myšlienku spojiť rozmanité slovanské tradície na jednom mieste mal organizátor Svojrázu Lukáš Procháska zo Senice v hlave už dlho: „Za vznikom festivalu stojí veľa práce a som rád, že už po prvom raze ľudia chvália práve jeho atmosféru a inšpiratívny charakter. Mnohí dnes utekajú z veľkých komerčných festivalov a vyhľadávajú niečo osobnejšie. Presne toto našli u nás.“ A naozaj, okrem 55-tich zväčša mladých účastníkov si ho nenechalo ujsť 160 Slovákov i Moravákov z rôznych kútov oboch krajín.

MEXA3521

Napriek horúčave vysoko nad tridsiatkou pobehovali po dvore aj úplne malé deti. Mnohé však už mali toľko síl i záujmu, aby sa od ochotných prezentujúcich priučili nejakému remeslu, či už výrobe šperkov, píšťal alebo opaskov. „Musím povedať, že koža zaujala malých aj veľkých. Deti veľmi bavilo jednoduché zdobenie raznicami, no dospelí už prejavili viac tvorivosti a veru niektorí vytvorili raznicami, rytím či dierkovaním krásne vzory s nádychom slovanstva. Domov potom odchádzali s  náramkami i opaskami, no zároveň aj so živým záujmom pokračovať v tvorbe sami,“ neskrýva svoju radosť garbiarka Barbora Marčišová z Hriňovej. Neďaleko od nej sa vyšívalo, riasilo, plieskalo bičom, ale aj bojovalo. Slavomír Meško, inštruktor zo Systemy Slovakia z Bratislavy, si počas učenia základov ruského bojového umenia všimol zaskočených návštevníkov: „Ľudia boli prekvapení, že iba za symbolické vstupné sa mohli niečo naučiť a odniesť si domov. Festivaloví učitelia boli skvelí a treba dodať, že to pre ostatných robili nezištne, čo bolo v ovzduší veľmi cítiť.“ Zároveň ocenil fakt, že mladí majú záujem rozvíjať sa nekomerčným smerom s odkazom na vlastnú identitu, kultúru a históriu.

Na vydarený štart Svojrázu treba nadviazať

Tradície si vyslúžili nečakane veľkú pozornosť na štyroch zaujímavých prednáškach, ktoré sa venovali rodnej viere Slovanov, slovenským dejinám či využitiu pôvodných poznatkov v súčasnosti. Každý si na podujatí našiel to svoje a veru bolo si z čoho vyberať. „Mňa osobne najviac upútal výklad o slovanských bohoch, a to možno aj preto, že sám sa vo voľnom čase venujem slovanským hradiskám. Prekvapivo ma však nadchlo vystúpenie Systemy a nielen mne veľmi chutilo senické pivo Štramák i vynikajúci domáci chlieb. Moje deti sa zase tešili z divadla a tvorivých dielní,“ sumarizuje svojrázne strávený deň Peter Jenčík z Modry, ktorý si navyše pochvaľuje dobrú odbornú úroveň festivalu.

MEXA3586

Po básnickej súťaži a odovzdaní vyšívaných cien patril večer koncertu skupín inšpirovaných v pôvodnej ľudovej hudbe a tvorivosti. Žiarislav a Bytosti i moravskí Bezobratři prekvapili piesňami najmä tých, ktorí ich zažili vôbec po prvýkrát. Podľa organizátora si ľudia odnášali nezvyčajné dojmy z podujatia aj preto, že si pod festivalmi väčšinou predstavujú hudbu a zábavu. Svojráz im okrem tohto ponúkol tvorivú nadstavbu, ktorá ich priamo vtiahla do deja a zvalila akúsi ohradu medzi nimi a prezentujúcimi. Práve vďaka tomu mohli odkryť všetko to úsilie, prácu i nápady stojace v pozadí. Zároveň podotkol, že v tejto sfére treba urobiť ešte veľa práce a nadviazať aj na samotný Svojráz, ktorého si už teraz mnohí želajú pokračovanie.

Veronika Matušková

organizátorka festivalu Svojráz

MEXA3569

O festivale

Festival SVOJRÁZ – Živý odkaz predkov je 1. ročník festivalu so slovanským charakterom, ktorý organizátori usporiadali 8. augusta 2015 o 14.00 hodine v Spoločenskom dome Kunov v Senici – Kunove. Cieľom tohto kultúrneho podujatia je ukázať ľuďom, že slovenské tradície nepatria do minulosti, a naučiť ich začleniť pôvodnú múdrosť a umenie našich predkov do bežného života. Pre návštevníkov boli pripravené tematické stánky (súčasná slovanská móda, slovenská kuchyňa, výšivkárstvo, šperkárstvo, práca s kožou a drevom, slovanské bojové umenie atď.), v ktorých sa mohli jednotlivé činnosti naučiť a získať cenné rady, ako ich využiť v každodennom živote. Prezentujúci sa svojmu remeslu či umeniu venujú buď dlhšie, alebo sú v ňom vyučení, resp. získali certifikát. Víziou festivalu je odovzdávanie poznatkov a skúseností medzi ľuďmi, čo záujemcov v konečnom dôsledku môže inšpirovať k špecifickej činnosti na lokálnej úrovni po celom Slovensku (tzv. susedská výmena a výpomoc, zakladanie záujmových spolkov a pod.). Festival sa tak od ostatných ľudových podujatí líši svojou praktickosťou a snahou aktivizovať obyvateľstvo. Vedecko-popularizačne naše dejiny, kultúru a mytológiu predstavili odborníci. Svoj priestor na festivale mali aj deti, preto boli rodiny vrelo vítané s tým, že vstup pre deti v sprievode rodičov bol úplne zadarmo. Obyčajné vstupné stálo 6 eur a pre dôchodcov ho organizátori znížili o polovicu.

Foto: Radovan Samek

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *