Koronakríza zasiahla všetky oblasti nášho života a svet realít nie je výnimkou. S jedným zo spoluzakladateľov realitnej spoločnosti Directreal Extra zo Senice, Michalom Sládekom, sme sa porozprávali o tom, ako vníma súčasnú situáciu na realitnom trhu, ako začínal a či za 10 rokov svojho pôsobenia pozoruje zmenu správania klientov pri kúpe aj predaji nehnuteľností.
Ako ste sa dostali do sveta realít a prečo ste sa rozhodli podnikať v tejto sfére?
K realitnému svetu som sa pridal počas štúdia vysokej školy v roku 2010, kedy som sa dostal do „rodiny“ realitnej kancelárie Directreal. V júni roku 2010 sme s kamarátom a aktuálne stále spolumajiteľom, Richardom Ondrejkovičom, slávnostne otvorili pobočku v rodnom meste Senica s názvom Directreal Extra s cieľom priniesť niečo Extra do sveta realít. Obchodovanie s nehnuteľnosťami mi postupom času prirástlo k srdcu, začali sa k nám pridávať noví kolegovia, ktorým som pomáhal pri ich začiatkoch, školil ich, viedol a odovzdával svoje skúsenosti. Dodnes som aktívny pri riešení rôznych predajných situácií a nápomocný pri riešení problémov aj jednotlivých predajoch.
V čom vidíte zmysel svojej práce?
Zmysel mojej práce vidím najmä v možnosti pomôcť ľuďom nájsť ich vysnívané bývanie, využiť svoje skúsenosti a čo najlepšie im poradiť pri výbere nového bývania. S odstupom času je naozaj pekné sledovať, ako jednotlivci či rodiny postupne obmieňajú svoje doterajšie bývanie za väčšie, napr. byt za rodinný dom a využívajú pri tom naše služby. Vždy nás teší, keď sa k nám ľudia s dôverou vracajú.
Nehnuteľnosti sú zväčša našim najcennejším vlastníctvom a ich predaj či kúpa si preto vyžaduje dôveru medzi všetkými obchodnými stranami. Z pohľadu celej realitnej kancelárie je pre nás každá nehnuteľnosť výzvou a spokojnosť našich klientov odmenou za nesklamanú dôveru. Jednáme eticky, reagujeme flexibilne a odborne. Zmysel vidíme v kvalite poskytnutých služieb a osobnom prístupe k zákazníkom. Disponujeme rozsiahlou databázou klientov, ktorým vieme nehnuteľnosť ponúknuť ešte pred zverejnením na realitných portáloch a často aj nehnuteľnosť výhodne predať bez uverejnenia na internet.
Ako vnímate momentálnu situáciu na realitnom trhu? Ovplyvnila koronakríza kúpyschopnosť obyvateľstva?
Z môjho pohľadu koronakríza ovplyvnila najmä osobné životy nás všetkých, naše zmýšľanie a priority. Zmena sa tak samozrejme odzrkadlila aj vo svete realít a ako jej hlavný faktor vnímam strach a obavu zo straty zamestnania či poklesu príjmu. Ľudia majú väčší strach zadĺžiť sa a vziať si hypotéku na kúpu nehnuteľnosti, a teda kúpyschopnosť obyvateľstva je dočasne o čosi slabšia. Na druhej strane ľudia začali vo všeobecnosti viac investovať tu doma a začali sa zaoberať myšlienkou vlastnej záhrady či rekreačnej nehnuteľnosti na Slovensku.
Oplatí sa podľa Vás v tomto období investovať do nehnuteľností?
Určite áno. Ak zoberieme do úvahy lacné hypotéky a mieru inflácie. Z dlhodobého hľadiska finančná hotovosť stráca svoju hodnotu, no naopak nehnuteľnosti zaznamenávajú stabilný nárast ceny. Investovať sa teda rozhodne oplatí, ceny pôjdu časom hore a úrokové sadzby sú momentálne v dôsledku situácie naozaj výhodné.
Odrazila sa alebo sa odrazí koronakríza na cenách nehnuteľností v budúcnosti?
Určite sa ešte odrazí, no nikto nevie ako. Predpokladáme však, že ceny by nemali prudko klesať, skôr sa zastabilizovať. Veľmi bude záležať aj od druhu nehnuteľnosti a konkrétnej lokality. Momentálne sa rast cien zastavil, no neklesol. Mierny pokles vnímame len pri starších domoch, čo sa týka bytov, ceny ostali viac-menej nezmenené.
Aká je momentálna situácia v Trnavskom kraji? Prevláda dopyt alebo ponuka nehnuteľností?
Koronakríza jemne zasiahla dopyt po nehnuteľnostiach, no stále pociťujeme, že je vyšší ako ponuka. Najmä pri bytoch.
Na realitnom trhu pôsobíte už 10 rokov. Ako sa za ten čas zmenilo správanie a požiadavky Vašich klientov pri kúpe či predaji nehnuteľností?
Zmena nastala najmä vo zvýšenej informovanosti klientov. Viac informácii aj nástup rôznych aplikácií a sociálnych sietí nám klientov trošku „vychoval.“ Samozrejme aj banky prispievajú k celkovej nálade a správaniu sa spotrebiteľov. Nízke úroky na hypotékach umožňujú aj špekulatívne nákupy nehnuteľností alebo investičné nákupy, čo logicky zvyšuje dopyt a tiež ceny.
Máte pocit, že ponuka nehnuteľností je v Trnavskom kraji dostatočná sú vo Vašom regióne developeri aktívni vo výstavbe nových projektov?
V našom regióne pociťujeme nedostatok najmä stavebných pozemkov v satelitoch aj mestách a tiež nedostatočnú výstavbu nových bytových domov. Tešíme sa však, že sa aktuálne aj v našom regióne pripravujú nové projekty a developeri sú, aj napriek koronakríze, aktívni.
Aké najčastejšie chyby podľa Vás ľudia robia pri kúpe a predaji nehnuteľností?
Ak si zvolia predaj cez realitnú kanceláriu, najväčší problém vidím v tom, že nemajú prehľad, kto im nehnuteľnosť predáva. Zveria predaj v podstate všetkým a zaplatia províziu tomu, kto príde s klientom. Treba si zvoliť jednu max. dve profesionálne realitné kancelárie, resp. realitných maklérov. Následne je pri správnom marketingu a nastavení ceny úspech zaručený.
Druhý problém vidím v zlej cenotvorbe. Ľudia si často myslia, že treba dať čo najvyššiu cenu a pomaly znižovať, ale opak je pravdou. Často vám reálna cena môže priniesť nakoniec oveľa vyššiu predajnú cenu. Už mnohokrát sa nám stalo, že sme týmto spôsobom nehnuteľnosť predali za vyššiu cenu, než za akú sa na začiatku ponúkala.
Problém býva tiež v nekvalitných fotografiách, v celkovej slabej prezentácii a neupravených zmluvách stiahnutých z internetu.
Odporúčame preto kúpu a predaj riešiť radšej s odborníkmi a vyberať si tých skúsených, pretože skúsenosti sa nedajú kúpiť ani naučiť. My pôsobíme na trhu už 10 rokov a zažili sme rôzne jeho zmeny aj krízy. Klienta vieme previesť kompletným procesom predaja či kúpy nehnuteľnosti rýchlo a efektívne. Ďakujeme Ing. Michalovi Sládekovi z realitnej kancelárie Directreal Extra za rozhovor. Ak sa zaujímate o ponuku nehnuteľností v Senici a širšom okolí, na Facebook stránke realitnej kancelárie nájdete všetky aktuálne informácie.