Pripravili sme si pre vás rozhovor s inšpiratívnym seničanom Tomášom Vaculom, od jeho začiatkov, až k založeniu vlastnej značky, ktorá je jeho životným poslaním. Je to mladý chalan, ktorý denno-denne dokazuje svojimi činmi, že odhodlanie a vytrvalosť, sú správna cesta k úspechu.
Ako by si opísal sám seba? A ako ťa vnímajú tvoji klienti?
Som obyčajný 31 ročný chalan zo Senice, hrdý otec malého Lea, priateľský, empatický, pre ktorého je šport neodmysliteľnou súčasťou života a práca s ľuďmi je mojím poslaním. Znie to ako klišé, ale tak to cítim. Verím, že klienti a ľudia, s ktorými pracujem a spolupracujem ma vnímajú hlavne ako normálneho chalana a človeka, ktorého vyhľadali, pretože im vie poradiť a pomôcť. Takto chcem, aby ma vnímali aj do budúcna.
Už niekoľko rokov robíš kondičného trénera, čo ťa k tomu viedlo? A ako vzniklo Centrum Mobility?
Ešte počas štúdia na FTVŠ som začal pracovať vo FK Senica ako kondičný tréner. Bolo to v roku 2013. Už zo začiatku ma práca veľmi bavila a napĺňala, každodenná práca s veľmi špecifickou skupinou a profi športovcami. Praxou som sa posúval aj odborne. Po čase sa mi začali ozývať aj športovci profesionáli z iných športov, ľudia „nešportovci“ alebo hobby športovci, či by som sa im nevenoval individuálne a nepomohol im posunúť sa, dosiahnuť ich osobné ciele. Tiež rodičia detí, ktorí chceli, aby ich deti mali správne pohybové návyky a rozvíjali svoje pohybové schopnosti. Obracali na sa mňa aj ľudia so zdravotnými problémami súvisiace s pohybovým aparátom, ľudia po zraneniach a operáciách. Práca s ľuďmi je veľmi náročná, platí to samozrejme aj v športe, ale poďakovanie od ľudí, pocit, že aj vďaka mne dosiahli ciele, ktoré sme si spoločne stanovili, že sa niekomu uľaví od bolesti, že sme dali dokopy operované koleno, chrbát… Ten pocit je úžasný a napĺňa ma energiou a chuťou do ďalšej práce, chuťou sa naďalej zlepšovať ako tréner, aj ako človek.
Toto všetko som až do júna tohto roku robil len popri svojej hlavnej práci, ktorou bola pozícia kondičného trénera vo vrcholovom športe pri mužstve FK Senica. V klube som skončil z viacerých dôvodov, o tom tu hovoriť nechcem. Ďalej som sa rozhodol ísť vlastnou cestou a takto vzniklo Centrum Mobility. To je mojím poslaním.
Ako dlho sa venuješ oblasti zdravého životného štýlu?
Tým, že som odmalička hrával futbal, nejaké základné informácie a aktuálne témy som si vyhľadal, ale tak vážnejšie a do hĺbky som sa začal o zdravý životný štýl zaujímať počas štúdia na vysokej škole, takže je to už viac ako 10 rokov.
Čo pre teba znamená žiť zdravo?
Moji najbližší a priatelia vedia, že to veľmi nepreháňam. Nevážim si jedlo na gramy, nebudem klamať a tváriť sa, že si nedám pohár vína, nechodím s kamošmi na pivo, nezastavím sa v McDonalde, neotvorím si večer pri telke čipsy…Prečo by som to mal robiť? Dokonalosť je ilúzia. Áno, mal by som ísť príkladom svojím klientom, ale na to sú aj iné cesty. Môj prístup je taký, že sme v prvom rade ľudia, ktorí žijú momentálne ťažkú dobu. Každý máme svoje hriechy a slabosti, a ľuďom viac pomáha, keď sme otvorení a ľudskí a nedávame si nereálne ciele. Dá sa zo dňa na deň radikálne zmeniť svoj životný štýl, ale tieto radikálne rozhodnutia väčšinou majú krátke trvanie a človek má potom pocit, že zlyhal, že niečo nezvládol. Takže, aby som odpovedal na otázku, čo pre mňa znamená žiť zdravo. Riadim sa heslom: „všetko s mierou.“
Ako vyzerá tvoj jedálniček počas bežného dňa?
Snažím sa jesť pravidelne, aby neboli veľké časové rozdiely medzi jedlami. Nie vždy sa mi to darí, ale snažím sa mať kalorický príjem rozdelený do 5 jedál, 3 hlavné, medzi ktoré vkladám niečo malé ako desiatu a olovrant. Snažím sa dodržiavať režim podľa známeho príslovia raňajkuj ako kráľ, obeduj ako mešťan, večeraj ako žobrák. V preklade čím viac sa blíži večer, kalorický príjem klesá, ale ak mám pohybovú aktivitu večer, kalorický príjem je samozrejme vyšší.
Na čo si v pracovnej oblasti najviac hrdý?
Najväčším pracovným úspechom pre mňa je, že som sa po rokoch práce na klubovej úrovni posunul do reprezentácie SR, je to odmena a veľká česť, ďalej je to určite založenie Centra Mobility.
Prečo si zvolil názov Centrum Mobility?
Mobilita v preklade znamená hybnosť, pohyblivosť, pohyb ako taký. Mojím cieľom a poslaním je viesť ľudí všetkých vekových kategórií k pohybu, zlepšovať a zdokonaľovať pohyb, aby ten pohyb bol správny, bezbolestný, a aby prinášal radosť.
Z akých dôvodov chodia klienti za tebou najčastejšie, ako im vieš pomôcť?
Sú obdobia, kedy ma viac vyhľadávajú ľudia, ktorí chcú trénovať, inokedy viac ľudia zo zdravotnými problémami. Ak to možno nejako definovať, tak je to asi tak, že v letných mesiacoch mám klientov pravidelných na trénovanie a chodia viac ľudia zo zdravotnými problémami, bolesťami a tí, ktorí potrebujú rehabilitovať. V zimných mesiacoch pribúdajú ľudia, ktorí chcú trénovať. Je to samozrejme ovplyvnené tým, že v letných mesiacoch ľudia športujú viac v exteriéri a využívajú pekné počasie.
V čom vidíš najväčší problém u klientov, ktorí s tebou začnú spolupracovať?
Jednoznačne je to motivácia, resp. nevedia sa sami zmobilizovať, potrebujú niekoho, kto ich bude viesť. Vo všeobecnosti ľudia neradi opúšťajú svoju komfortnú zónu, nechcú sa premôcť, zvolia si radšej tú jednoduchšiu cestu, cestu „bezbolestnú“. Veľa z mojich klientov sa mi zdôveruje, že ak som napríklad odcestovaný s futbalovou reprezentáciou a plnia tréningový plán individuálne bez môjho dozoru, tak majú tendenciu si uberať zo záťaže a z nejakého dôvodu vždy nájdu niečo, prečo urobili menej opakovaní, menej sérií. Zvolia tú ľahšiu cestu. Nie všetci samozrejme, aby som nehádzal všetkých do jedného vreca.
Čomu sa venuješ vo voľnom čase, kde ťa môžeme stretnúť?
Keďže momentálne prežívam najkrajšie obdobie v mojom živote a nedávno som sa stal otcom, tak momentálne všetok svoj voľný čas trávim so svojou rodinou, mojou priateľkou Barborkou a naším synčekom Leom. Ľudia vedia, že ma môžu stretnúť aj v neďalekých Rybkách na futbalovom ihrisku, kde ešte stále aktívne hrám futbal. Sme tam super partia chalanov aj ľudí okolo futbalu a som rád, že som súčasťou tohto super kolektívu.
Aká je tvoja najväčšia motivácia pokračovať v tom, čo robíš?
Čo je najväčšou motiváciou pre mňa? Vyplýva to z dnešnej uponáhľanej, pretechnizovanej, stresujúcej doby, ktorú žijeme. Ľudia sa naháňajú, nemajú čas na seba. Sú aj výnimky, ktoré si na seba nájdu čas, pretože vedia, že je to dôležité. Pohybová aktivita vedúca k fyzickému zdraviu, to je ten efekt, ktorý každý hľadá, ale málo z nás si uvedomuje, že je veľmi dôležitá aj z pohľadu psychického zdravia, súvisí to z vyplavením hormónov šťastia. Mojím cieľom je ovplyvňovať ľudí, aby si našli cestu k pohybu.
Druhou a veľkou motiváciou sú deti. Viesť deti k pohybu, správnym pohybovým návykom, pestovať u nich pozitívny vzťah k pohybu a športu. Pretože sa to vytráca. Deti nevedia urobiť kotúľ, loziť, skákať, vytráca sa prirodzená lokomócia. Sedia za počítačmi a mobily nepúšťajú z rúk. Ďalším problémom je včasná športová špecializácia. Odmalička len vybraný šport, nič iné. Žiadna kompenzácia. Žiadny základ, ktorým sú jednoznačne základy atletiky a gymnastiky…Toto je téma na samostatný veľký článok.
Ak aspoň trochu prispejem k tomu, aby sa niečo z vyššie uvedeného zmenilo, budem spokojný.
Dozvedeli sme sa, že chystáš nejaké novinky. Môžeš prezradiť viac?
Plánujem a je to všetko v štádiu riešenia. Jedným z mojich cieľov je aj využiť kontakty a priviesť do Senice špičkových odborníkov a organizovať rôzne semináre a školenia v oblasti fitness a zdravého životného štýlu. V dnešnej dobe je to veľký boom, všetci chcú cvičiť, chcú dobre vyzerať, chcú byť in. Ale nie každý vie, ako na to, tak aj takýmto spôsobom by som chcel priniesť túto možnosť pre ľudí zo širšieho okolia – vzdelávať sa a mať možnosť aj získať potrebné vzdelanie a skúsenosť pracovať ako tréner, pracovať s ľuďmi v tejto oblasti. No a vrátane vlastnej webovej stránky, blogu a sociálnych sietí, by som chcel časom prinášať ľuďom zaujímavé informácie z prostredia fitness a zdravého životného štýlu aj prostredníctvom podcastov alebo e-bookov. 🙂